آموزش نویسندگی | تولید محتوا | روزنامه نگاری

دوره نوشتن روی کاغذ تقریبا تمام شده است. هر کسی که به نوعی با نوشتن سروکار دارد، لازم است مهارت تایپ ۱۰ انگشتی را یاد بگیرد. در ادامه به آموزش این مهارت مهم پرداخته‌ام.

هنوز هم افرادی را می‌بینم که برای نوشتن مقاله‌ای طولانی، ابتدا آن را روی کاغذ می‌نویسند. آنها متنی که نوشته‌اند را بعد از کلی خط‌خطی‌کردن، یا خودشان با سرعتی لاک‌پشتی تایپ می‌کنند و یا تایپ آن را به فرد دیگری واگذار می‌کنند.

جالب است فرآیند ویراستاری و غلط‌گیری متن هم روی کاغذ انجام می‌شود. یعنی متن تایپ‌شده را چاپ می‌کنند و خلاصه تا این متن به تایید نهایی برسد، چند برگ کاغذ بی‌زبان از بین می‌رود.

شما وقتی  مهارت تایپ ۱۰ انگشتی را یاد می‌گیرید، در فرآیند نوشتن یک مرحله اضافه که همان نوشتن روی کاغذ است را حذف می‌کنید. این کار باعث می‌شود سرعت کار شما بالاتر برود و در اطراف خود انبوهی از کاغذهای چرک‌نویس و باطله جمع نشود.

شاید برای تازه‌کارها یادگیری این مهارت سخت و دست‌نیافتنی به نظر بیاید. اما وقتی آن را با اندکی تمرین و جدیت دنبال کنید، از نتایج فوق‌العاده‌اش در پیشبرد کارهای روزانه‌تان شگفت‌زده خواهید شد.

دوره دست به قلم‌شدن به سر آمده است؛ باید دست به کی‌بُرد شد!

کافی است از این به بعد هر چه می‌خواهید بنویسید را تایپ کنید. ممکن است در روزهای اول کارهای‌تان کمی کند پیش برود، اما بعد از مدتی خواهید دید که تایپ ۱۰ انگشتی چقدر در سرعت و کیفیت کارهای روزانه‌تان تاثیر مثبت می‌گذارد.

آزمون سنجش سرعت تایپ ۱۰ انگشتی

قبل از هر چیز پیشنهاد می‌کنم روی لینک زیر کلیک کنید و سرعت تایپ‌کردن خود را بسنجید. این کار تنها یک دقیقه زمان می‌برد.

سنجش سرعت تایپ ۱۰ انگشتی

تایپ 10 انگشتی

عددی که بعد از آزمون به دست می‌‌آید، سرعت تایپ شما را بر حسب تعداد کلمه بر دقیقه نشان می‌دهد.

عدد به دست‌آمده را با جدول زیر مقایسه کنید:

  • کمتر از ۳۰ کلمه بر دقیقه: سرعت بسیار پایین
  • بین ۳۰ تا ۴۰ کلمه بر دقیقه: سرعت پایین
  • بین ۴۰ تا ۵۰ کلمه بر دقیقه: سرعت متوسط
  • بین ۵۰ تا ۶۰ کلمه بر دقیقه: سرعت خوب
  • بیشتر از ۶۰ کلمه بر دقیقه: سرعت خیلی خوب (عالی)

نکته اول: تعداد لغاتی که اشتباه تایپ کرده‌اید را باید از عدد کلی کم کنید. زیرا مهم این است که شما می‌توانید در یک دقیقه چند کلمه صحیح تایپ ‌کنید.  

نکته دوم: در این سایت می‌توانید سرعت تایپ‌کردن خود را در زبان‌های دیگر از جمله انگلیسی هم بسنجید.

آموزش ویدئویی مهارت تایپ ۱۰ انگشتی

اگر سرعت تایپ‌کردن شما از حد متوسط پایین‌تر است، پیشنهاد می‌کنم آموزش مهارت تایپ ۱۰ انگشتی را جدی بگیرید.

تایپ ۱۰ انگشتی اصول و قواعد ساده‌ای دارد که برای تسلط بر آنها فقط به تمرین نیاز است. هرچند برخی از آموزشگاه‌ها، برای آموزش تایپ ۱۰ انگشتی دوره‌های آموزشی برگزار می‌کنند.

اما به قول معروف برای رفاه حال شما همراهان وب‌سایت علم‌نگار، در اینجا یک ویدئوی خوب و کاربردی از اصول تایپ ۱۰انگشتی برای‌تان به اشتراک گذاشته‌ام. این ویدئوی خوب به همت وب‌سایت farazsoft.ir تهیه شده است.

فقط کافی است به مدت دو تا سه هفته، هر روز بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه برای یادگیری یا ارتقای مهارت تایپ ۱۰ انگشتی وقت بگذارید. در پایان هر هفته سرعت تایپ خود را در همان سایتی که معرفی کردم، بسنجید تا روند پیشرفت کارتان ببینید.

اگر هر روز به نوعی با نوشتن سروکار دارید، مانند تایپ‌کردن نامه‌های اداری یا نوشتن مقاله، تمرین را با نوشتن همین مطالب آغاز کنید. در غیر این‌صورت می‌توانید از کتاب‌ها یا روزنامه‌ها متونی را انتخاب کنید.

نکته: تایپ‌کردن با کی‌بُردهایی که دکمه‌های بلندتری دارند، بسیار راحت‌تر است.

——————————————————

صفر کیلومتر

برای دانلود رایگان کتاب «صفر کیلومتر؛ آموزش نویسندگی علمی برای تازه‌کارها»، لطفا ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:
[email-download download_id=”1″ contact_form_id=”484″]

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره کتاب «صفر کیلومتر»، اینجا را کلیک

محمدرضا رضائی

من محمدرضا رضائی، ژورنالیست و نویسنده علمی هستم. در این وب‌سایت قصد دارم تجربیاتم را در این زمینه با شما به اشتراک بگذارم.

در دوره رایگان و غیرحضوری نویسندگی علمی و تولید محتوا شرکت کنید. برای شرکت در این دوره کافی است نام و ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا دروس در کمتر از پنج دقیقه به ایمیل شما ارسال شود.

برای آشنایی با این دوره اینجا را کلیک کنید.

۹ comments

منطقه سربرگ نوار کناری خود را در حال حاضر خالی است. عجله کنید و اضافه کردن برخی از ویدجت.