آموزش نویسندگی | تولید محتوا | روزنامه نگاری

داستان‌گویی در نوشتن با سیروس برزو

نخستین برنامه از پادکست‌های هفتگی رادیو علم‌نگار، به گفتگو با استاد سیروس برزو از روزنامه‌نگاران پیشکسوت علمی اختصاص دارد. آقای برزو بیش از ۴۰ سال است که در زمینه علوم فضایی در مطبوعات و رسانه‌ها قلم می‌زند.

سیروس برزو در نوشته‌های خود سعی دارد هر چیزی را در بستر یک داستان پیش ببرد. همین ابتکار نیز باعث‌ شده است خواندن مقالات و کتاب‌های او برای من و بسیاری دیگر از هم‌نسلانم جذاب و دل‌چسب باشد.

بیان داستانی رویدادها و موضوعات علمی، به قلم آقای برزو اصالت داده است. به طوری‌که حتی اگر در مقاله‌ای نام او را حذف کنیم، تشخیص نام صاحب اثر، کار چندان سختی نخواهد بود.

با توجه به این موضوع در برنامه شماره یک رادیو علم‌نگار با آقای برزو درباره داستان‌گویی در نویسندگی علمی صحبت کردم. محورهای کلی این گفتگو به شرح زیر است:

  • مروری کوتاه بر فعالیت‌های مطبوعاتی آقای سیروس برزو
  • منظور از داستان‌گویی در نویسندگی علمی چیست؟
  • چرا داستان‌گویی اهمیت دارد؟
  • آیا ممکن است داستان‌گویی ماهیت علمی مطالب را زیر سوال ببرد؟
  • برای ارتقای مهارت داستان‌گویی چه تمرین‌هایی را باید اجرا کرد؟

در بخش پایانی برنامه شماره یک رادیو علم‌نگار با آقای برزو درباره ادبیات علمی ـ تخیلی هم اندکی صحبت کردیم.

دانلود فایل برنامه شماره یک رادیو علم‌نگار (حجم ۳۲ مگابایت)

رادیو علم‌نگار عنوان پادکست‌های هفتگی درباره آموزش تولید محتوا، نویسندگی علمی و روزنامه‌نگاری است. در هر برنامه در نظر دارم با یکی از صاحب‌نظران این حوزه‌ها گفتگو کنم و از آنها کسب تجربه کنیم.

محمدرضا رضائی

من محمدرضا رضائی، ژورنالیست و نویسنده علمی هستم. در این وب‌سایت قصد دارم تجربیاتم را در این زمینه با شما به اشتراک بگذارم.

در دوره رایگان و غیرحضوری نویسندگی علمی و تولید محتوا شرکت کنید. برای شرکت در این دوره کافی است نام و ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا دروس در کمتر از پنج دقیقه به ایمیل شما ارسال شود.

برای آشنایی با این دوره اینجا را کلیک کنید.

۵ comments

منطقه سربرگ نوار کناری خود را در حال حاضر خالی است. عجله کنید و اضافه کردن برخی از ویدجت.