آموزش نویسندگی | تولید محتوا | روزنامه نگاری

سمینار رایگان هوش گرافیکی در تولید کتاب‌های علمی

ستاد برگزاری سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از من برای ارائه سمیناری متفاوت با موضوع هوش گرافیکی در تولید کتاب‌های علمی دعوت کرده‌اند. این سمینار روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ از ساعت ۱۰:۳۰ در سرای اهل قلم سالن کودک و نوجوان سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار می‌شود.

شرکت در سمینار یادشده برای عموم دوستان و علاقه‌مندان آزاد و رایگان است.

مخاطبان این سمینار چه کسانی هستند؟

  • نویسندگان و مولفان
  • طراحان و گرافیست‌ها
  • ناشران کتب کودک و نوجوان

در این سمینار قرار است درباره چه چیزی صحبت شود؟

حافظه بصری نقش مهمی در فرآیند یادگیری و به خاطرسپردن آموخته‌ها دارد. به طوری‌که تقریبا ۷۰ درصد یادگیری ما به کمک چشم‌هاست.

به خاطر سپردن نشانی‌ها از روی برخی تابلوها، مغازه‌ها، کوچه‌ها و غیره را می‌توانیم نمونه بارزی از قدرت حافظه بصری در یادگیری بدانیم.

حال وقتی پای یادگیری به کمک مطالعه و خواندن کتاب به میان می‌آید،‌ نقش حافظه بصری بسیار پررنگ‌تر می‌شود.

خواندن کتاب‌هایی با عناصر گرافیکی و صفحه‌آرایی مناسب یا کتب و مجلات تصویرمحور نه تنها تجربه لذت‌بخشی از مطالعه را در ذهن ما باقی می‌گذارد، بلکه فرآیند یادگیری را ساده‌تر می‌کند.

این موضوع در کتاب‌های علمی، به خصوص آنهایی که مخاطب نوجوان دارند، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. زیرا به کمک طراحی و تصویرسازی‌های گرافیکی می‌‌توان مفاهیم پیچیده علمی را ساده‌سازی کرد و از طرفی کتاب بسیار جذاب‌تر می‌شود.

خوشبختانه امروزه به لطف نرم‌افزارهای قدرتمند گرافیکی و چاپخانه‌های مجهز، این امکان را داریم که تقریبا هر ایده و طرح گرافیکی را پیاده‌سازی و منتشر کنیم.

وقتی از گرافیک و تصویرسازی در کتاب‌ صحبت می‌کنیم، اغلب تصور می‌کنند که این کار صرفا برعهده گرافیست‌ها و طراحان است. در حالی که این‌گونه نیست و نویسنده نیز به عنوان صاحب اثر باید بتواند در فرآیند طراحی کتاب خود حضور موثری داشته باشد.

منتها این موضوع به معنای آن نیست که نویسندگان را باید به گرافیست تبدیل کرد. بلکه هر نویسنده باید با قواعد و اصول کلی گرافیک آشنا باشد تا بتواند زبان مشترکی با طراح اثر خود پیدا کند.

از طرفی بداند چه مفاهیم و بخش‌هایی از اثرش را می‌تواند به طرح‌های گرافیکی تبدیل کند و یا از تصاویر برای انتقال بهتر مفاهیم به مخاطب بهره ببرد.

در حقیقت مهارتی که من در این سمینار از آن به عنوان هوش گرافیکی برای نویسندگان یاد می‌کنم، این است که هر نویسنده پیش و در حین نگارش کتابش، بتواند اثرش را در یک چارچوب بصری تصور کند.

به این صورت خواننده مفاهیم کتاب را به جای آن‌که صرفا به کمک حافظه نوشتاری خود فرابگیرید، برای این کار از حافظه بصری خود نیز بهره می‌گیرد. در نتیجه تاثیرگذاری کتاب افزایش پیدا می‌کند.

در سمینار هوش گرافیکی در تولید کتاب‌های علمی به این موضوع بیش‌تر می‌پردازیم.

ارائه‌دهنده:‌ محمدرضا رضائی (نویسنده و روزنامه‌نگار علم)

زمان: چهارشنبه ۲۰ اریبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۰ صبح

مکان‌:‌ سرای اهل قلم سالن کودک و نوجوان سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

برای آشنایی با مسیرهای دسترسی به نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران روی لینک زیر کلیک کنید:

 

محمدرضا رضائی

من محمدرضا رضائی، ژورنالیست و نویسنده علمی هستم. در این وب‌سایت قصد دارم تجربیاتم را در این زمینه با شما به اشتراک بگذارم.

در دوره رایگان و غیرحضوری نویسندگی علمی و تولید محتوا شرکت کنید. برای شرکت در این دوره کافی است نام و ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا دروس در کمتر از پنج دقیقه به ایمیل شما ارسال شود.

برای آشنایی با این دوره اینجا را کلیک کنید.

۱ نظر

  • ایده بسیار هوشمندانه‌ای است، آینده‌ی کتاب‌ها به سوی گرافیک‌محوری خواهد رفت، همچنانکه بسیاری از کتاب‌های موفق کنونی مانند “کتاب خلق مدل کسب و کار” و “طراحی ارزش پیشنهادی” و “مدل کسب و کار شما” از این روش استفاده می‌نمایند.

    امیدوارم این مباحث ادامه یابد!

منطقه سربرگ نوار کناری خود را در حال حاضر خالی است. عجله کنید و اضافه کردن برخی از ویدجت.