آموزش نویسندگی | تولید محتوا | روزنامه نگاری

طراحی استراتژی تولید محتوا در چهار گام

تولید محتوا در وب، بدون در نظرگرفتن طراحی استراتژی مشخص بی‌نتیجه و حتی محکوم به شکست است. در این مقاله با چهار گام اصلی برای طراحی استراتژی تولید محتوا در وب آشنا می‌شوید که نخستین گام در فرآیند تولید محتواست.

اول هدف‌گذاری؛ بعد طراحی استراتژی تولید محتوا

وقتی گفته می‌شود برای تولید محتوا ابتدا باید هدف‌گذاری کنید، ممکن است برای بسیاری این جمله و عبارت کمی کلیشه‌ای به نظر برسد. اما دقیقا ریشه بسیاری از مشکلات در عدم اثربخشی تولید محتوا از همین جا ناشی می‌شود.

هدف‌گذاری در تولید محتوا مانند خشت اولی است که اگر معمار آن را کج بگذارد، دیوار محتوایش تا ثریا کج می‌رود و نتیجه مطلوب به دست نمی‌آید.

هدف‌گذاری به این معناست که دقیقا شما با نوشتن یک مطلب، تولید یک فایل صوتی یا هر محتوای دیگری به دنبال چه هستید؟ مثلا ممکن است شما بخواهید به دنبال معرفی خود و مجموعه‌تان باشید. شاید هم قصد دارید محصول یا خدماتی را به فروش برسانید. از طرفی دیگر هدف شما از تولید محتوا می‌تواند ارتقای رتبه سایت‌تان در موتورهای جستجو باشد.

اما هر چه هست با توجه به نیازی که دارید باید هدف‌گذاری را به درستی انجام دهید. چراکه این هدف پایه و اساس طراحی استراتژی و نقشه راه تولید محتواست.

استراتژی تولید محتوا

طراحی استراتژی تولید محتوا

فرض می‌کنیم هدف شما از تولید محتوا فروش دستگاهی برای آزمایش قند خون است. برای آنکه بتوانید استراتژی محتوایی خوب و درستی برای این محصول طراحی کنید، باید به چند در ابتدا به چند پرسش زیر پاسخ دهید:

  • برای چه چیزی می‌خواهم محتوا تولید کنم؟
  • این محتوا را برای چه کسانی می‌خواهم تولید کنم؟
  • محتوای تولید شده را باید در کجا منتشر کنم؟
  • چطوری باید محتوایم را منتشر کنم؟

اگر به درستی به پرسش‌های بالا پاسخ دهید، نقشه اولیه شما برای تولید محتوا ترسیم شده است.

گام اول: برای چه چیزی می‌خواهم محتوا تولید کنم؟

همان‌طور که گفتیم هدف ما فروش دستگاهی برای آزمایش قند خون بود. در ابتدا باید با ویژگی‌های محصول‌مان به خوبی آشنا باشیم. اینکه دقیقا این دستگاه چه کاری انجام می‌دهد؟ چه شرکتی آن را ساخته است؟ موارد استفاده آن چیست؟ چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟ و هر اطلاعاتی که افراد برای خرید محصول ما به آن نیاز دارند را جمع‌آوری کنیم.

سپس سوژه‌هایی برای تولید محتوا که به محصول ما مرتبط است را پیدا می‌کنیم. به طور مثال سوژه‌هایی مانند بیماری دیابت، اهمیت اندازه‌گیری قند خون برای افراد مبتلا به بیماری دیابت یا در معرض ابتلا به این بیماری و مواردی از این دست می‌تواند به لزوم استفاده از دستگاه آزمایش قند خون کمک کند.

از طرفی باید به درستی ویژگی‌های خوب دستگاه خود و مزیت‌های آن را نسبت به نمونه‌های موجود در بازار بشناسید تا بتوانید معرفی اثربخشی از آن داشته باشید.

گام دوم: محتوا را برای چه کسانی تولید کنم؟

تعیین مخاطب گام مهم بعدی در طراحی استراتژی تولید محتواست. به خصوص وقتی هدف ما فروش است. چراکه اگر مخاطب را اشتباهی بگیریم، محتوای تولیدشده، هر چقدر هم خوب و تاثیرگذار نوشته شده باشد، باز هم آن‌طور که باید اثربخش نیست.

در بحث مخاطب‌شناسی برای تولید محتوا باید به مواردی همچون جنسیت، سن، محل زندگی و سطح درآمد آنها توجه کنید. همچنین بررسی کنید که علاقه‌ها و خواسته‌های آنها چیست؟ در این شرایط می‌توانید به خوبی مخاطب خود را هدف‌گیری کنید.

نکته مهمی که در بحث مخاطب‌شناسی باید مدنظر داشت، این است که مخاطب واقعی ما کیست؟ مثلا ممکن است ما برای فروش اسباب‌بازی قرار است بازاریابی محتوایی انجام دهیم. درست است که کودکان مخاطب و استفاده‌‌کننده اصلی از اسباب‌بازی‌ها هستند، اما نباید فراموش کرد، کسی که اسباب‌بازی را می‌خرد، کودک نیست، بلکه والدین اوست. به همین دلیل مخاطب واقعی ما والدین هستند و باید خواسته‌ها و دغدغه‌های آنها را مدنظر قرار داد.

گام سوم: محتوای تولید شده را باید در کجا منتشر کنم؟

در اینترنت فضاهای مختلفی وجود دارد. وب‌سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی، تالارهای گفتگو و غیره. هر کدام از این فضاها، ویژگی‌های خاص خود را دارد و گروه‌های مختلفی از مخاطبان در آنها سیر می‌کنند. یک کارشناس تولید محتوا باید به خوبی بداند که مخاطبان محتوایش در کجای اینترنت هستند.

به طور مثال اگر کار شما فروش مبل و لوازم منزل است، احتمالا بخش قابل توجهی از مخاطبان شما را خانم‌های خانه‌دار تشکیل می‌دهد. احتمال حضور چنین مخاطبانی در فضای شبکه‌های مجازی بسیار بیشتر از وب‌سایت‌های رسمی و فروشگاهی است. حداقل می‌توان گفت شانس جذب‌شدن این مخاطبان از طریق شبکه‌های اجتماعی به وب‌ْسایت ما بسیار بیشتر است. پس لازم است محتوایی مناسب شبکه‌های اجتماعی و با حال و هوای آنها تولید کرد و در گروه‌ها یا کانال‌هایی منتشر کرد که طیف بزرگی از این مخاطبان در آنجا باشند.

گام چهارم: چطوری باید محتوایم را منتشر کنم؟

برای پاسخ به این سوال باید دو نکته را مدنظر قرار دهید:

الف) ساختاربندی: رکن اصلی در فرآیند تولید هر محتواست. اینکه محتوای شما باید از چه بخش‌های تشکیل شود و چه موضوعاتی را به چه ترتیبی در آن قرار دهید؟ مثلا وقتی قرار است محتوایی آموزشی درباره روش کار با نرم‌افزار تلگرام برای افراد تازه‌کار بنویسید، شاید نوشتن روش ساختن کانال در آن در ابتدای متن آموزشی‌تان چندان مناسب نباشد.

ب) قالب محتوا: برای تولید محتوا قالب‌های مختلفی وجود دارد؛ مانند متن، عکس، اینفوگرافیک، صوت و ویدئو. به طور کلی محتوای متنی ساده‌ترین و فراگیرترین قالب محتوایی است. اما در دنیای وب امروز باید بتوانیم از همه قالب‌های رایج تولید محتوا استفاده کنیم. چرا که بعضی از مفاهیم با یک فایل ویدئویی یک دقیقه‌ای بسیار بهتر از یک محتوای متنی انتقال پیدا می‌‌کند.

از طرفی باید به این نکته نیز توجه کرد که مخاطبان ما سلیقه‌های متنوعی دارند و برخی با محتوای صوتی نسبت به متنی ارتباط بهتری برقرار می‌کنند. شاید هم به خاطر شرایط کاری، وقت کمی برای مطالعه دارند و ترجیح می‌دهند در خودروی شخصی‌شان هنگام رفت و آمد به فایل‌های صوتی گوش دهند.

محمدرضا رضائی

من محمدرضا رضائی، ژورنالیست و نویسنده علمی هستم. در این وب‌سایت قصد دارم تجربیاتم را در این زمینه با شما به اشتراک بگذارم.

در دوره رایگان و غیرحضوری نویسندگی علمی و تولید محتوا شرکت کنید. برای شرکت در این دوره کافی است نام و ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا دروس در کمتر از پنج دقیقه به ایمیل شما ارسال شود.

برای آشنایی با این دوره اینجا را کلیک کنید.

۳ comments

منطقه سربرگ نوار کناری خود را در حال حاضر خالی است. عجله کنید و اضافه کردن برخی از ویدجت.