آموزش نویسندگی | تولید محتوا | روزنامه نگاری

معرفی کتاب روزنامه‌نگاری علمی

پوریا ناظمی یکی از چهره‌های محبوب من در روزنامه‌نگاری علمی است. از سال‌های گذشته به طور مرتب مطالب مختلف او را در نشریات و مطبوعات مختلف پیگیری می‌کنم. از خواندن مطالب او چیزهای زیادی یاد گرفتم؛ هم در علم و هم در روزنامه‌نگاری.

پوریا ناظمی یکی از چهره‌های محبوب من در روزنامه‌نگاری علمی است. از سال‌های گذشته به طور مرتب مطالب مختلف او را در نشریات و مطبوعات مختلف پیگیری می‌کنم. از خواندن مطالب او چیزهای زیادی یاد گرفتم؛ هم در علم و هم در روزنامه‌نگاری.

ناظمی روزنامه‌نگار فعالی است و در چند سال گذشته منابع ارزشمندی را در زمینه روزنامه‌نگاری علمی به زبان فارسی ترجمه کرده است. کتاب «روزنامه‌نگاری علمی؛ سبک‌ها، روش‌ها و تکنیک‌ها» یکی از آنهاست. در ادامه این کتاب را معرفی یا به عبارت بهتر توصیه کرده‌ام.

کتاب «روزنامه‌نگاری علمی؛ سبک‌ها، روش‌ها و تکنیک‌ها» که در این معرفی آن را به اختصار «روزنامه‌نگاری علمی» می‌نامم، راهنمای رسمی انجمن ملی نویسندگان علمی آمریکا است.

با وجود آنکه نسخه اصلی این کتاب برای جامعه آمریکایی نوشته شده، اما بسیاری از روش‌ها و تکنیک‌های موجود در آن با اندکی ابتکار عمل قابل پیاده‌سازی در جامعه ما نیز هست. فقط لازم است روزنامه‌نگاران و مسئولان روابط عمومی نهادهای علمی ما، در اجرای روش‌های توصیه‌شده در کتاب روزنامه‌نگاری علمی، کمی حوصله و خلاقیت به خرج دهند. آنگاه تاثیرات شگفت‌انگیز آن را در کار خود خواهند دید.

کتاب روزنامه‌نگاری علمی

کتاب روزنامه‌نگاری علمی درباره چه چیزهایی است؟

این کتاب ۶ بخش اصلی دارد. در بخش اول نکات آموزشی ارزشمندی درباره چگونگی روایت و خبرنویسی مطالب علمی بیان شده است. از بحث سوژه‌یابی گرفته تا درک آمار و ارقام و پیداکردن سبک و لحن مناسب برای نگارش.

بخش دوم کتاب به بازار کار اختصاص دارد. به عبارت بهتر به خواننده توصیه‌ها و راهکارهای عملی برای انتشار مطالب خود در نشریات، خبرگزاری‌ها و رسانه‌های مختلف ارائه می‌کند. در این بخش با برخی از چالش‌های مالی پیش روی روزنامه‌نگاران علمی آشنا می‌شویم.

آموزش سبک‌های نوشتن، موضوع بخش سوم کتاب روزنامه‌نگاری علمی است. به طور مثال اینکه چگونه گزارش تحقیقی تهیه کنیم؟ و یا چگونه نوشته‌های علمی هیجان‌انگیز و جذاب بنویسیم؟ بدون آنکه در ورطه «زردبودن» گرفتار شویم. در این بخش از کتاب دست کم با ۶ سبک نگارش مطالب علمی برای «رسانه‌ها» آشنا می‌شویم.

نویسندگان کتاب روزنامه‌نگاری علمی در بخش‌های چهارم و پنجم کتاب به طور ویژه به نحوه پوشش موضوعات در حوزه‌های مختلف می‌پردازند. همچنین منابع مناسبی را به خوانندگان پیشنهاد می‌کنند. مانند حوزه‌های پزشکی، فیزیک، علوم زمین، طبیعت و غیره.

اما بخش پایانی کتاب راهکارهای بسیار مهمی درباره ارتباط موثر نهادها و مراکز علمی با رسانه‌ها و بالعکس ارائه می‌کند. این مراکز شامل دانشگاه‌ها، موزه‌ها، شرکت‌های روابط عمومی، پژوهشکده‌ها و غیره می‌شود. خواندن این بخش کتاب روزنامه‌نگاری علمی هم برای روزنامه‌نگاران و هم برای مدیران روابط عمومی مراکز علمی بسیار سودمند است. چرا که سیمای نسبتا روشنی از نحوه تعامل این دو نشان می‌دهد.

توصیه‌های این بخش نه تنها باعث تقویت رسانه‌ها می‌شود، بلکه به پویایی روابط عمومی‌ها و بهبود عملکرد آنها کمک بسیار مهمی می‌کند. برآیند این دو به توسعه علمی کشور کمک کرده و در نهایت به سود مردم است.

چرا باید کتاب روزنامه‌نگاری علمی را خواند؟

من خواندن کتاب روزنامه‌نگاری علمی را به هر کسی که به نوعی با علم سروکار دارد، توصیه می‌کنم. روزنامه‌نگاران علمی، مسئولان روابط عمومی، دانشجویان، اساتید دانشگاه‌ها و غیره. زیرا به واسطه خواندن این کتاب، چشم‌انداز روشن‌تری از توسعه علمی در کشوری پیشرفته همچون آمریکا می‌بینیم. اینکه نگرش رسانه‌های علمی در کشوری پیشرفته چگونه است؟ و چقدر قدرت دارند؟ و چقدر به آنها اهمیت داده می‌شود؟

ایران کشوری است که در مسیر توسعه علمی قرار گرفته است. اهمیت به رسانه‌های علمی که منجر به آگاه‌سازی توده مردم به رویدادها و برنامه‌های علمی می‌شود، در این مسیر نقش مهمی دارد. زیرا تا اهمیت سرمایه‌گذاری در علم برای مردم تببین نشود، آنها هیچ حمایتی از آن نخواهند کرد.

از کجا می‌توانم کتاب روزنامه‌نگاری علمی را بخرم؟

این کتاب توسط بخش انتشارات روزنامه جام‌جم منتشر شده است و شما می‌توانید با دفتر روزنامه تماس گرفته و آن را سفارش دهید. منتها قبل از هر چیز پیشنهاد می‌کنم، مقدمه مترجم کتاب روزنامه‌نگاری علمی را از وب‌سایت شخصی‌اش بخوانید. دیدگاهی که برای من بسیار هیجان‌انگیز و جذاب بوده است. برای خواندن مقدمه اینجا را کلیک کنید.

—————————————

pishnahad

برای دانلود رایگان این کتاب، لطفا ایمیل خود را در کادر زیر وارد:
[email-download download_id=”1″ contact_form_id=”484″]

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره کتاب «صفر کیلومتر»، اینجا را کلیک کنید.

محمدرضا رضائی

من محمدرضا رضائی، ژورنالیست و نویسنده علمی هستم. در این وب‌سایت قصد دارم تجربیاتم را در این زمینه با شما به اشتراک بگذارم.

در دوره رایگان و غیرحضوری نویسندگی علمی و تولید محتوا شرکت کنید. برای شرکت در این دوره کافی است نام و ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا دروس در کمتر از پنج دقیقه به ایمیل شما ارسال شود.

برای آشنایی با این دوره اینجا را کلیک کنید.

۱ نظر

منطقه سربرگ نوار کناری خود را در حال حاضر خالی است. عجله کنید و اضافه کردن برخی از ویدجت.