آموزش نویسندگی | تولید محتوا | روزنامه نگاری

وبلاگ‌‌نویسی بهتر است یا کانال‌نویسی؟!

زمانی وبلاگ‌‌‌نویسی از جذاب‌ترین و محبوب‌ترین فعالیت کاربران در اینترنت بود. اما در سال‌های اخیر کاربران به انتشار محتوا در شبکه‌های اجتماعی علاقه بیشتری نشان داده‌اند. اگر شما هم کانال یا صفحه‌ای در یکی از شبکه‌های اجتماعی دارید و مطالب خود را در آنها منتشر می‌کنید، پیشنهاد می‌کنم ادامه مطلب را بخوانید. در این مطلب به بررسی این موضوع پرداختم که:

آیا شبکه‌های اجتماعی نسبت به وبلاگ بستر مناسب‌تر و پایدارتری برای انتشار محتوا هستند؟ 

حدود ۱۵ سال پیش نخستین سرویس وبلاگ‌نویسی در ایران کار خود را آغاز کرد. رایگان‌بودن و سادگی کار با وبلاگ نسبت به وب‌سایت، باعث شد وبلاگ‌نویسی در بین کاربران ایرانی هم مانند سایر نقاط جهان طرفداران بسیاری پیدا کند.

اما به نظر می‌رسد کاربران در چند ساله گذشته به راه‌اندازی صفحات عمومی و کانال‌ها در شبکه‌های اجتماعی نسبت به ساختن وبلاگ علاقه بیشتری نشان می‌دهند.

این را می‌توان از کاهش حدود ۸۰ درصدی جستجوی کلید واژه «وبلاگ» طی پنج سال گذشته تا حدودی حس کرد. حتی اگر تعداد جستجوی اسامی سرویس‌دهنده‌های وبلاگ را نیز بررسی کنیم، شیب نزولی جستجوی آنها در پنج سال اخیر تقریبا مشابه واژه وبلاگ است.

نمودار زیر این سیر نزولی را نشان می‌دهد.

وبلاگ‌نویسی

وبلاگ‌نویسی کاربران در شبکه‌های اجتماعی

کاربران در صفحات عمومی شبکه‌های اجتماعی همان مطالبی را به اشتراک می‌گذارند که پیش از این در وبلاگ‌های‌شان منتشر می‌کردند. مانند یادداشت‌های شخصی، دل‌نوشته‌ها، اخبار روزانه، مطالب علمی یا آموزشی، تبلیغات، بازاریابی و فروش اجناس و خدمات و هر چیز دیگری که همه ما می‌دانیم.

اما دو عامل اصلی باعث شد کاربران به انتشار مطلب در صفحات و کانال‌ها، نسبت به وبلاگ‌ها علاقه بیشتری نشان دهند. کار با شبکه‌های اجتماعی بسیار ساده‌تر و امکانات آن از وبلاگ‌ بیشتر است.

هر کس در شبکه‌های اجتماعی با کمترین دردسر می‌تواند صفحات عمومی و کانال‌های موردنیازش را بسازد؛ و دوستانش را برای دنبال‌کردن آنها دعوت کند.

در شبکه‌های اجتماعی فضای رایگان و نامحدودی برای به اشتراک‌گذاری هر نوع محتوا اعم از متن، عکس، فیلم و غیره برای کاربران مهیاست. این امکانات در این سطح در وبلاگ وجود ندارد.

از طرفی دنبال‌کردن دیگران هم بسیار راحت‌تر است. مثلا در تلگرام، تنها با نصب یک نرم‌افزار می‌توانید علاوه بر مدیریت کانال خود، در سایر کانال‌ها هم عضو شوید و فعالیت کاربران دیگر را هم دنبال کنید. چنین شرایطی در فیس‌بوک و اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی هم دیده می‌شود.

به قول معروف جمع کاربران در شبکه‌های اجتماعی جمع‌تر است! و همین ظرفیت حضور و استفاده از این شبکه‌ها را بالاتر برده است. به نظر می‌رسد در شبکه‌های اجتماعی مطالب بهتر و بیشتر دیده می‌شوند.

وبلاگ‌نویسی

اما آن دسته از کاربرانی که به دنبال بستری رایگان و فراگیر برای انتشار مطالب‌شان هستند، به چند دلیل وبلاگ همچنان می‌تواند برای آنها گزینه بسیار مناسب و پایداری باشد.

با وبلاگ‌نویسی در گوگل دیده می‌شوید

مطالب وبلاگ در نتایج جستجوهای گوگل به راحتی نمایش داده می‌شود. وقتی شما مطلبی را در وبلاگ‌تان منتشر می‌کنید، این شانس را خواهید داشت که کاربران با جستجو در گوگل مطلب شما را پیدا کنند.

کارشناسان بازاریابی اینترنتی اعتقاد دارند کاربرانی که از طریق موتورهای جستجو به وبلاگ یا وب‌سایتی می‌رسند، احتمال تبدیل‌شدن آنها به مخاطب دائمی یا خریداری واقعی بسیار بییشتر است. ویژگی که در شبکه‌های اجتماعی تقریبا وجود ندارد.

وبلاگ‌ها از بین نمی‌روند!

وبلاگ‌ نسبت به شبکه‌های اجتماعی بستر بسیار پایدارتری برای انتشار محتواست. زیرا تجربه نشان داده است هر کدام از شبکه اجتماعی، طول عمر محدودی دارد.

در حقیقت هر کدام از شبکه‌های اجتماعی مانند موج در اینترنت عمل می‌کنند. می‌آیند، اوج می‌گیرند و سپس بنا به دلایل مختلف کاربران آنها را کنار می‌زنند و به شبکه اجتماعی دیگری کوچ می‌کنند.

مثلا فیس‌بوک زمانی در اوج بود، اما به خاطر محدودیت‌های فیلترینگ جای خود را به لاین و سپس اینستاگرام داد. یا وایبر با آمدن تلگرام (که امکانات بسیار بیشتری داشت) کنار رفت.

تلگرام که هم‌اکنون محبوب‌ترین شبکه اجتماعی در بین کاربران ایرانی است، آن هم روزی جای خود را به شبکه دیگری می‌دهد.

نمودار زیر میزان جستجوی اسامی محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی در پنج سال‌ گذشته را نشان می‌دهد.

ویژگی موجی این شبکه‌ها به خوبی در نمودارهای زیر دیده می‌شود.

وبلاگ‌نویسی

—————————————————————————

وبلاگ‌نویسی

اما در وبلاگ وضعیت این‌گونه نیست. در ۱۵ سالی که از وبلاگ‌نویسی در ایران می‌گذرد، هیچ‌کدام از سرویس‌دهنده‌های معتبر وبلاگ‌نویسی تعطیل نشده‌اند؛ بلکه به مرور امکانات خود را نیز افزایش داده‌اند.

وبلاگ از نظر ماهیت فنی به وب‌سایت بسیار شباهت دارد. با این تفاوت که به خاطر رایگان‌بودن، برخی امکانات در آن پیش‌بینی نشده است.

جالب است چند سالی است این امکان وجود دارد که صاحبان وبلاگ می‌توانند دامنه اختصاصی خود را به وبلاگ‌شان متصل کنند. مثلا وبلاگ‌ آنها به جای آدرس yourname.blogfa.com با دامنه yourname.com هم در دسترس خواهد بود. با این کار وبلاگ‌ها، وب‌سایت‌ به نظر می‌آیند!

هرچند در حال حاضر راه‌اندازی یک وب‌سایت کار سختی نیست و از نصب‌کردن ویندوز در رایانه هم راحت‌تر است. مثلا شما می‌توانید با استفاده از نرم‌افزار مدیریت وب‌سایت وردپرس (که کاملا رایگان است) بدون دانش فنی خاصی وب‌سایت‌تان را راه‌اندازی کنید.

فقط کافی است مبلغی برای خرید فضای میزبانی و دامنه هزینه کنید. همین الان با جستجوی کلیدواژه وردپرس به ده‌ها مقاله و فیلم آموزشی در این باره دسترسی پیدا می‌کنید.

سرنوشت وبلاگ شما در دست خودتان است

ماندگاری و شناخته‌ترشدن وبلاگ شما ۹۹ درصد به خودتان و فعالیت‌های‌تان بستگی دارد. در حالی که در شبکه‌های اجتماعی این‌گونه نیست و شما مجبورید با افول هر شبکه به شبکه دیگر کوچ کنید.

در این بین بخش زیادی از محتوایی که برای تولید آن زحمت کشیده‌اید، در منزل جدید در دسترس نخواهد بود. بدون‌شک در این اسباب‌کشی احتمال دارد بخش زیادی از کاربران خود را نیز از دست بدهید.

پس بهتر است وبلاگی را به عنوان بستر پایدار برای انتشار مطالب‌تان بسازید. اگر هم دارید به آن اهمیت بیشتری بدهید و از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی برای افزایش بازدیدهای آن و فعالیت‌های جانبی استفاده کنید. آنگاه در هر زمان کاربران از هر شبکه اجتماعی بیشتر استقبال کردند، شما بلافاصله صفحه اختصاصی خود را در آن می‌سازید و به وبلاگ‌تان متصل می‌کنید. بی‌آنکه نگران از دست‌رفتن مطالبی باشید که پیش از این تولید کرده‌اید.

به این صورت شما هم در نتایج جستجوهای گوگل دیده می‌شوید و هم در جمع کاربران شبکه‌های اجتماعی بهتر و موثرتر حضور دارید.

bloging-5

آیا وبلاگ‌نویسی سخت است؟

ساختن و مدیریت صفحه عمومی یا کانال برای کاربران عادی در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، اینستاگرام و تلگرام بسیار ساده است. زیرا این کار تنها با یک اپلیکیشن روی گوشی تلفن همراه به راحتی انجام می‌شود. اما برای به روزرسانی و مدیریت وبلاگ حتما باید به سایت سرویس‌دهنده مراجعه کرد.

خوشبختانه یکی از سرویس‌دهندگان وبلاگ، این مشکل را حل کرده است. وب‌سایت میهن‌بلاگ، اپلیکشین بسیار خوب و ساده‌ای برای مدیریت و به روزرسانی وبلاگ دارد. این اپ در دو نسخه اندروید و IOS ارائه شده است.

این اپ را می‌توانید از طریق وب‌سایت‌های میهن‌بلاگ و کافه‌بازار دانلود کنید. با مشاهده ویدئوی زیر با امکانات اپ میهن‌بلاگ آشنا می‌شوید.

محمدرضا رضائی

من محمدرضا رضائی، ژورنالیست و نویسنده علمی هستم. در این وب‌سایت قصد دارم تجربیاتم را در این زمینه با شما به اشتراک بگذارم.

در دوره رایگان و غیرحضوری نویسندگی علمی و تولید محتوا شرکت کنید. برای شرکت در این دوره کافی است نام و ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا دروس در کمتر از پنج دقیقه به ایمیل شما ارسال شود.

برای آشنایی با این دوره اینجا را کلیک کنید.

۶ comments

 • موضوعات خیلی خوبی را برای نوشتن انتخاب می‌کنید جناب رضائی عزیز، تبریک می‌گویم! موضوع این مقالهٔ شما، مدتی است که دغدغه و پرسش خود من هم هست. نکات خوبی را از مقالهٔ شما گرفتم و از این بابت سپاسگزارم. استناد شما به آمار جست‌وجوها، نکتهٔ دیگری بود که نوشتهٔ شما را متمایز می‌کند.

  من فکر می‌کنم هر رسانه‌ای، قالب نوشتن/ارسال پست خودش را می‌طلبد. اگر این را بتوانیم به‌درستی تشخیص بدهیم، از ظرفیت‌های آن رسانه می‌توانیم بهتر و با بازده بالاتری بهره ببریم. به قول مارشال مک لوهان، رسانه همان پیام است.

  گاهی مثلاً روزنامه‌نگاران ما هم دچار خطا می‌شوند و مطلبی را که مناسب فیسبوک است، در مجله چاپ می‌کنند.

  البته برخی مطالب هست که می‌توان در رسانه‌ها یا به عبارت درست‌تر، پلتفرم‌های مختلف منتشر کرد. اما گاهی لازم است ادیت و تغییرات لازم در مطلب داده شود تا برای انتشار در آن پلتفرم، مناسب باشد.

  من فکر می‌کنم پست‌های ماندگارتر را که حرفی برای گفتن دارند و چند سال بعد هم باز ممکن است به کار مخاطب بیایند، بهتر است در وبلاگ/وب‌سایت منتشر کرد. از این منظر، می‌توان خیلی پست‌ها را در تلگرام و اینستاگرام و فیسبوک و امثالهم منتشر کرد، اما زبده‌ای از آنها (یعنی برخی مطالب جاندارتر) را در وبلاگ هم قرار داد.

  در کل، باز هم فکر می‌کنم اینکه تشخیص بدهیم چه مطلبی را کجا باید منتشر کرد، خیلی کمک می‌کند تا از ابزارهای رسانه‌ای که در اختیار داریم، بهتر استفاده کنیم و برای مخاطبان خود ارزش بیشتری بیافرینیم.

  • جناب آقای قزوینی عزیز
   ممنون از پیامی که گذاشتید.
   بنده هم با نظر شما موافق هستم که هر بستری سازوکار و ویژگی‌های خاص خود را برای انتشار مطالب دارد. هوشمندی یک نویسنده یا به عبارت بهتر تولیدکننده محتوا این است که این ویژگی‌ها را بشناسد و براساس آن محتوای خود را در بستر موردنظر منتشر کند.
   بدون‌شک کسانی که به دنبال کاری ماندگار و مداوم هستند سعی ‌می‌کنند انرژی و نتایج کارشان را در جاهایی متمرکز کنند که از پایداری مناسبی برخوردار باشند.

 • ممنون از مقالات خوب شما. من هم همیشه نظرم این بوده که داشتن یک ایمیل به عضویت در هزر کانال تلگرام بیشتر ارزش داره. چون ایمیل بوده و خواهد بود و لی لاین و تلگرام و واتس آپ و … رفتنی اند

  • شبکه‌های اجتماعی ظرفیت خاص خودشان را دارند و هیچ‌گاه قرار نبوده جانشینی برای ایمیل باشند. ولی در تایید فرمایش‌های شما، ایمیل همیشه بستری پایدارتر برای ارتباطات است.

 • با سلام
  تلگرام یه بدی که داره به خاطر کثرت کانالها اگه مطلب خوبی هم توش منتشر بشه زود گم میشه توش
  بارها شده مطالب خوبی خوندم تو کانال، گفتم بعد میخونمش یا نهایتا ذخیره اش کردم اما دوباره یافتنش سخته
  اینقد مطالب تکرار میشن تا اهمیتشون رو متاسفانه از دست میدن و حالت تکراری میگیرن
  حالت بمباران اطلاعات رو داره
  وقت خیلی زیادی از کاربر میگیره ، اگه یه نفر شما رو به مخاطبینش اضافه کنه خودکار تو لیست شما هم نمایش داده میشه من از این خوشم نمی اومد
  اما سایت سازمان یافته تر هست مطالب دسته بندی شده هست و راحتتر میشه پیداشون کرد سرچ کردنش راحتتره
  از تبلیغات بی محتوی و غیرمرتبط کمتر تو سایت میبینیم نهایتا تبلیغات همون زمینه خودشون رو داره
  یکباره با حجم انبوه مطالب تو یه سایت مواجه نمیشیم معمولا مگر تو پرتالها ولی تو تلگرام یهو میبینید که عدد نوتیفیکیشنها خیلی بالا رفته فقط میخواین ردش کنید بره
  بدترنیش همینه به نظرم اطلاعات خیلی زیاد و استفاده کم

منطقه سربرگ نوار کناری خود را در حال حاضر خالی است. عجله کنید و اضافه کردن برخی از ویدجت.