آموزش نویسندگی | تولید محتوا | روزنامه نگاری

چگونه می‌توان به درستی منابع نوشته‌هایمان پی برد؟

اهمیت هر نوشته به درستی اطلاعاتی است که در آن ارائه می‌شود. یعنی مخاطب پس از خواندن آن نوشته به اطلاعات معتبر و دقیقی دست پیدا کند. برای رعایت این اصل در نوشته لازم است که از منابع درست و صحیحی برای نگارش استفاده کنیم. در این جا می‌آموزید که چگونه می‌توان به درستی منابع‌تان پی ببرید.

بدون شک «ننوشتن» بهتر از «غلط نوشتن» است. وقتی ما می‌خواهیم درباره موضوعی مطالبی بنویسیم بسیار مهم است که به منابعی رجوع کنیم که در درستی آنها مطمئن هستیم. شناخت «درستی منابع» فرآیندی است که به دانش و تجربه بالایی نیاز دارد. به همین دلیل مطالعه بیشتر و تکرار، می‌تواند تجربه ما را در این زمینه افزایش دهد و به شناخت ما از منابع مختلف کمک کند. نکته بعدی آن است که در هر حوزه‌ای از علم، منابع معتبر متفاوت است. به طور مثال یک کتاب زیست‌شناسی که توسط یک پژوهشگر برتر در این حوزه نوشته شده است، می‌تواند مرجع و منبع خوب و معتبری برای فعالان این حوزه باشد. اما اگر در بخشی از این کتاب به ضرورت پیرامون ستاره‌شناسی مطالبی نوشته شد، این کتاب نمی‌تواند مرجع یا منبع معتبری برای ستاره‌شناسان باشد.

به طور کلی می‌توان برای نگارش یک مطلب و بررسی درستی اطلاعاتی که در آن منتشر می‌کنیم، به این چند نکته در منابع خود دقت کنیم:

۱-­ مقاله دانشگاهی که در مجلات علمی به چاپ رسیده است که فرآیند ویراستاری و داوری مشخصی دارند و یا نویسنده آن مقاله فرد معتبر و شناخته‌شده‌ای در آن حوزه است.

۲- شما مطلبی را مستقیما از فرد یا مسئولی شنیده یا دیده‌اید که با موضوع انتخابی شما درگیر است. مثلا ویدئوی سخنرانی کارشناسی را مشاهده می‌کنید که در یک تحقیق علمی مسئولیت مهمی داشته است.

۳- مرجع مطلب شما نشریه، وب‌سایت یا رسانه رسمی یک نهاد علمی است.

۴- ممکن است خودتان منبع اصلی یک مطلب باشید. مانند زمانی که شما براساس مشاهدات اصلی خود از یک پدیده یا رخداد علمی، شروع به نوشتن می‌کنید. در چنین شرایطی شما می‌بایست با احتیاط کامل از صحت آنچه که دیده، شنیده یا آزمایش کرده‌اید، مطمئن باشید.

۵- لازم است داده‌ها و مفاهیم به کار رفته در مطلب خود را در چند منبع معتبر بررسی کرده و نتایج آن را مقایسه نمایید.

۶- وب‌سایت «ویکی‌پدیا» با آنکه گنجینه‌ای بزرگ از اطلاعات به زبان‌های مختلف را در دل خود دارد، اما نمی‌توان صرفا به داده‌ها و اطلاعات آن اکتفا کرد چراکه ویرایش مطالب آن توسط افراد آزاد است. با این وجود؛ این وب‌سایت می‌تواند سرفصل‌ها و دسته‌بندی‌های خیلی خوبی را به شما ارائه می‌کند.

تمرین‌ها

اگر زمینه تخصصی خود را برای نوشتن انتخاب کرده‌اید، برای آنکه بتوانید منبع‌شناسی خود را در این زمینه تقویت کنید، فهرست‌هایی را که در زیر به آن اشاره می‌شود, به کمک جستجوهای اینترنتی و کمک افراد مطلعی که در دسترس شما هستند، تهیه کنید. البته ممکن است به مرور لازم باشد این فهرست‌ها را توسعه دهید یا ویرایش نمایید. اما کار را با هر سطح دانش و توانی که دارید آغاز کنید.

  • فهرستی ۱۰ تایی از کتب مرجع مرتبط با زمینه تخصصی خود تهیه کرده و حتی‌المقدور آنها را خریداری کنید.
  • فهرستی حداقل از ۱۰ کتاب و مستند پرفروش و پربیننده در زمینه کاری خود تهیه و آنها را خوانده و مشاهده کنید.
  • فهرستی از ۱۰ وب‌سایت خوب و معتبر داخلی و خارجی در زمینه تخصصی خود پیدا کنید و با بخش‌های مختلف آنها آشنا شده و به طور مرتب مطالب آنها را دنبال کنید.
  • فهرستی از ۱۰ شخصیت برجسته علمی در حوزه تخصصی خود تهیه کرده و خلاصه‌ای از زندگی آنها و فعالیت‌های علمی‌شان را مطالعه کنید.
  • فهرستی از ۵ نویسنده و خبرنگار مطرح در شاخه علمی خود پیدا کرده و مطالب و مقالات آنها را در نشریات و وب‌سایت‌های مختلف مطالعه و دنبال کنید.

 

—————————————

pishnahad

برای دانلود رایگان این کتاب، لطفا ایمیل خود را در کادر زیر وارد:
[email-download download_id=”1″ contact_form_id=”484″]

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره کتاب «صفر کیلومتر»، اینجا را کلیک کنید.

محمدرضا رضائی

من محمدرضا رضائی، ژورنالیست و نویسنده علمی هستم. در این وب‌سایت قصد دارم تجربیاتم را در این زمینه با شما به اشتراک بگذارم.

در دوره رایگان و غیرحضوری نویسندگی علمی و تولید محتوا شرکت کنید. برای شرکت در این دوره کافی است نام و ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا دروس در کمتر از پنج دقیقه به ایمیل شما ارسال شود.

برای آشنایی با این دوره اینجا را کلیک کنید.

اضافه کردن نظر

منطقه سربرگ نوار کناری خود را در حال حاضر خالی است. عجله کنید و اضافه کردن برخی از ویدجت.