آموزش نویسندگی | تولید محتوا | روزنامه نگاری

انتخاب زمینه مناسب برای نویسندگی علمی

هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند که توانایی نوشتن درباره همه شاخه‌های علمی را دارد. هر کدام از ما به واسطه رشته تحصیلی یا شغل خود، تخصص یا تخصص‌هایی داریم که شاید در طول دوران تحصیل، کار یا زندگی‌مان مجبور باشیم درباره آنها بنویسیم. شاید هم مجبور نباشیم! و ممکن است به واسطه علاقه‌ به حوزه‌ای از علم بخواهیم دانسته‌هایمان را مکتوب کنیم. در این ویدئو می‌آموزید که چگونه تخصص مناسب خود را برای نوشتن پیدا کنید.

کلاس درس

وقتی خودتان می‌خواهید یا از شما خواسته می‌شود برای نشریه داخلی یا وب‌سایت محل تحصیل یا کارتان مطالبی را بنویسید، باید به این نکته توجه کنید که تخصص شما چیست؟ شما بر اساس چه تخصص و دانسته‌هایی قرار است بنویسید. این یکی از نکات مهم در آغاز کسب مهارت‌های نویسندگی علمی است.
حتما مَثَل «همه کاره و هیچ کاره» را شنیده‌اید. این مثل در بحث خبرنگاری و نویسندگی علمی نیز وجود دارد. شاید شما در شاخه‌های مختلفی از علم و فناوری مطالعاتی داشته‌اید، اما این دلیل نمی‌شود که بتوانید درباره هر کدام از آنها مطالب قوی و خوبی بنویسید. به همین دلیل لازم است زمینه‌ای را برای نوشتن انتخاب کنید که بیشترین علاقه و تخصص را در آن دارید. این کار وجهه و شخصیت اجتماعی شما را نیز شاخص‌تر می‌کند. زیرا افرادی که توانایی خوب نوشتن و صحبت‌کردن دارند، نسبت به سایرین در تخصص و حرفه‌ خود بهتر دیده می‌شوند.
هیچ وقت انتظار نمی‌رود که در شاخه‌ای از علم به درجات بالایی از تحصیل و تجربه رسیده باشید و بعد شروع به نوشتن کنید. ممکن است شما دانش‌آموز دبیرستانی یا دانشجوی سال اول دانشگاه باشید. در این شرایط باید بدانید که کسب تخصص یک فرآیند تدریجی است. یک نویسنده باید در حوزه تخصصی خود به طور مرتب به مطالعه بپردازد و تجربیات جدیدی کسب کند. خواندن کتاب‌ها، مجلات و وب‌سایت‌های مرتبط و آشنایی با قلم نویسنده‌های مطرح در آن حوزه بسیار سودمند است. از طرفی دیگر عضویت در گروه‌ها و شبکه‌های اجتماعی تخصصی در این زمینه به همراه شرکت در همایش‌ها و دوره‌های ویژه می‌تواند برای افزایش عمق اطلاعات و دانسته‌هایتان مفید باشد.
اگر می‌بینید که روی مطالعات تخصصی این همه تاکید می‌شود، دلیلش آن است که اگر موضوع یا مفهومی را به خوبی درک نکنید، قادر نخواهید بود درباره آن به خوبی بنویسید.

تمرین‌ها

  • رشته دانشگاهی شما و حوزه تخصصی‌تان در محل کار می‌تواند شاخه‌ خوبی برای نوشتن شما باشد. این کار ممکن است باعث پیشرفت در تحصیل یا کارتان نیز بشود.
  • به علایق خود توجه کنید. علاقمندی پیش‌شرط هر موفقیتی است. سعی کنید فهرست ۵ تایی از علایق خود به شاخه‌های مختلف علم و فناوری آماده کنید و ببینید در کدامیک از آنها نسبت به بقیه حرف‌های بیشتری برای گفتن دارید.
  • ممکن است شما به شاخه‌های مختلف علم علاقمند باشید، در این شرایط لازم است شاخه‌ای که به نظر شما جای کار و پیشرفت بهتری را دارد انتخاب کرده و یا اینکه حوزه‌هایی را که از نظر مفهومی به هم نزدیک هستند را انتخاب کنید.
  • سطح و عمق مطالعات شما در شاخه‌های مختلف نیز می‌تواند کمک خوبی برای پیداکردن تخصص مناسب برای نوشتن باشد. برای این کار لازم است نگاهی به کتاب‌ها، مقالات یا تجربیاتی بیندازید که در سال‌های گذشته داشته‌اید.
  • اگر هم به دلیل سن کم یا شرایط خاصی در زمینه‌ای تخصص و تجربه ندارید، اما به نوشتن علاقمندید، بهتر است با توجه به روحیات و علایق خود مطالعه و تحقیق در شاخه‌ای از علم را آغاز کنید.

—————————————

pishnahad

برای دانلود رایگان این کتاب، لطفا ایمیل خود را در کادر زیر وارد:
[email-download download_id=”1″ contact_form_id=”484″]

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره کتاب «صفر کیلومتر»، اینجا را کلیک کنید.

محمدرضا رضائی

من محمدرضا رضائی، ژورنالیست و نویسنده علمی هستم. در این وب‌سایت قصد دارم تجربیاتم را در این زمینه با شما به اشتراک بگذارم.

در دوره رایگان و غیرحضوری نویسندگی علمی و تولید محتوا شرکت کنید. برای شرکت در این دوره کافی است نام و ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا دروس در کمتر از پنج دقیقه به ایمیل شما ارسال شود.

برای آشنایی با این دوره اینجا را کلیک کنید.

۳ comments

منطقه سربرگ نوار کناری خود را در حال حاضر خالی است. عجله کنید و اضافه کردن برخی از ویدجت.