آموزش نویسندگی | تولید محتوا | روزنامه نگاری

رادیو علم‌نگار: گزارش‌ نویسی میدانی

پنحمین برنامه از پادکست‌های رادیو علم‌نگار به گفتگو با محمدحسین جهان‌پناه از روزنامه‌نگاران علمی اختصاص دارد.

تخصص اصلی جهان‌پناه در مطبوعات، فناوری هوایی است. اگرچه در حوزه‌های دیگر علم و فناوری هم مطالب جالب و جذابی می‌نویسد. به نظرم یکی از نقاط قوت کار او نوشتن گزارش‌های میدانی پر و پیمان است. کافی است او را به یک نمایشگاه چند روزه بفرستید و بعد از آن چند گزارش و تحلیل جذاب و خواندنی از زوایای مختلف از او بخوانید.
او سابقه پوشش خبری ده‌ها نمایشگاه و رویداد داخلی و خارجی را دارد و اکنون سال‌هاست به عنوان دبیر سرویس تکنولوژی مجله دانستنیها فعالیت می‌کند.
همین موضوع هم بهانه‌ای شد تا در بهمن‌ماه سال گذشته (۱۳۹۵) برای ضبط پنجمین برنامه از پادکست‌های رادیو علم‌نگار با محمدحسین جهان‌پناه در کافی‌شاپ موسسه همشهری قرار بگذاریم. در این قرار دوستانه با هم درباره گزارش‌ نویسی میدانی گفتگو کردیم و محمدحسین از تجربیاتش در این زمینه گفت.
این گفتگو بنا به دلایل فنی پیش از نوروز منتشر نشد. اما هم‌اکنون می‌توانید گفتگوی من با جهان‌پناه را در پنجمین برنامه رادیو علم‌نگار بشنوید.

محورهای کلی این گفتگو به شرح زیر است:

  • معرفی محمدحسین جهان‌پناه و مروری بر فعالیت‌های حرفه‌ای او در حوزه روزنامه‌نگاری
  • گزارش‌ نویسی میدانی چیست؟
  • چگونه برای پوشش خبری و تهیه گزارش از یک رویداد آماده شویم؟
  • در زمان حضور در یک رویداد به چه نکاتی باید توجه کرد؟
  • چگونه یک گزارش را ساختاربندی و تنظیم کنیم؟

موسیقی‌های متن رادیو: دیوید لاو (David Lowe)

دانلود فایل برنامه شماره پنج رادیو علم‌نگار (حجم ۲۱ مگابایت)

رادیو علم‌نگار عنوان پادکست‌هایی درباره آموزش تولید محتوا، نویسندگی علمی و روزنامه‌نگاری است. در هر برنامه در نظر دارم با یکی از صاحب‌نظران این حوزه‌ها گفتگو کنم و از آنها کسب تجربه کنیم.

محمدرضا رضائی

من محمدرضا رضائی، ژورنالیست و نویسنده علمی هستم. در این وب‌سایت قصد دارم تجربیاتم را در این زمینه با شما به اشتراک بگذارم.

در دوره رایگان و غیرحضوری نویسندگی علمی و تولید محتوا شرکت کنید. برای شرکت در این دوره کافی است نام و ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا دروس در کمتر از پنج دقیقه به ایمیل شما ارسال شود.

برای آشنایی با این دوره اینجا را کلیک کنید.

اضافه کردن نظر

هدیه ویژه

رادیو علم‌نگار

ما را دنبال کنید

علم‌نگار را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

منطقه سربرگ نوار کناری خود را در حال حاضر خالی است. عجله کنید و اضافه کردن برخی از ویدجت.