آموزش نویسندگی | تولید محتوا | روزنامه نگاری

گزارش برگزاری کارگاه تولید محتوای حرفه‌ای برای شبکه‌های اجتماعی

صبح روز جمعه یکم اردیبهشت ۱۳۹۶، کارگاه تولید محتوای حرفه‌ای برای شبکه‌های اجتماعی با حضور کاربران خوب وب‌ْسایت علم‌نگار برگزار شد. در ادامه آن‌چه در این کارگاه گذشت را مرور کرده‌ام.

طبق قولی که به شرکت‌کنندگان داده بودم، کارگاه راس ساعت ۹ صبح شروع شد؛ البته شرکت‌کنندگان هم در این زمینه همکاری خوبی با تیم علم‌نگار داشتند و از نیم ساعت قبل از برنامه در محل برگزاری کارگاه حاضر بودند.

کارگاه را با پاسخ به این پرسش آغاز کردم که چرا حضور در رسانه‌های اجتماعی اهمیت دارد؟ همه ما وقتی قرار است کسب و کاری راه بیندازیم و یا در زمینه تخصصی خود دیده شویم، طبیعتا به جایی می‌رویم که در معرض دید دیگران باشیم. این کار احتمال موفقیت ما را بیشتر می‌کند.

فرض کنید قرار است فروشگاهی تاسیس کنیم؛ بدون‌شک در مکان‌یابی محل تاسیس این فروشگاه، یک پاساژ یا خیابان پررفت و آمد برای هر کسی در اولویت است.

بخوانید: چرا بازاریابی محتوایی در شبکه‌های اجتماعی مهم است؟

در اینترنت و فضای مجازی، رسانه‌های اجتماعی همان محله‌ها و خیابان‌های پررفت و آمدی هستند که بهتر است با هوشمندی و به درستی در آن‌ها حضور داشته باشیم. زیرا می‌توانیم از ظرفیت این رسانه‌ها به سود کسب و کارمان استفاده کنیم. بدون‌شک این کار بدون تولید محتوای حرفه‌ای امکان‌پذیر نیست.

سپس بحث را با این موضوع ادامه دادم که مهم‌ترین ویژگی‌های رسانه‌های اجتماعی چیست؟ زیرا با دانستن این ویژگی‌ها می‌توانیم حضور حرفه‌ای‌تری در این فضا داشته باشیم. مهم‌ترین ویژگی رسانه‌های اجتماعی سادگی و خاصیت شبکه‌‌ای آن‌هاست.

سادگی به معنا که کارکردن با آن‌‌ها برای هر کسی راحت است. پس باید محتواهای ساده و روانی تولید کرد. خاصیت شبکه‌ای آن هم به ما یادآور می‌شود که باید محتوایی را تولید کنیم که دیگران آن را به اشتراک بگذارند.

در بخش بعدی کارگاه تولید محتوای حرفه‌ای برای شبکه‌های اجتماعی به سراغ قالب‌های اصلی تولید محتوا رفتم.

  • متن
  • عکس
  • گرافیک
  • صوت
  • ویدئو

اما وقتی قرار است برای رسانه‌های اجتماعی در این قالب‌ها محتوا تولید کنیم، لازم است قواعد خاصی را رعایت کرد. مثلا استفاده از متون بلند و طولانی به هیچ عنوان در رسانه‌های اجتماعی توصیه نمی‌شود. زیرا برخلاف اصل سادگی در این رسانه‌هاست و میل به خواندن را در مخاطب کم می‌کند.

پس باید بتوانیم متون کوتاه، ساده و گویایی را برای رسانه‌های اجتماعی بنویسیم. این کار مستلزم فراگیری ترفندهایی است که در این کارگاه به تفضیل درباره آن صحبت کردم.

بخوانید: کانال‌نویسی بهتر است یا وبلاگ‌نویسی؟

همچنین در این کارگاه آموزش دادم، وقتی قرار است از عکس استفاده کنیم، بهتر است برای آن شرحی نیز بنویسیم. زیرا عکس‌ها همواره به عنوان یک محتوای مکمل هستند و با نوشتن شرح عکس به تکمیل این محتواها و تاثیرگذاری بهتر عکس در ذهن مخاطب کمک می‌کنیم.

در کارگاه تولید محتوای حرفه‌ای برای شبکه‌های اجتماعی شرکت‌کنندگان با اصول و قواعد طراحی عکس‌نوشته و انتخاب تصاویر مناسب آشنا شدند. از طرفی قواعد مربوط به تولید محتوای ویدئویی و صوتی نیز آموزش داده شد.

بخش پایانی کارگاه هم به نحوه طراحی استراتژی تولید محتوا و آنالیز آن در شبکه‌های اجتماعی اختصاص داشت. زیرا در فرآیند بازاریابی محتوایی صرفا تولید محتوای جذاب و خواندنی کفایت نمی‌کند؛ بلکه باید برنامه‌ریزی درستی برای موضوعات و نحوه انتشار آن داشته باشیم. در غیر این‌صورت تولید محتوا به فروش ختم نمی‌شود.

تهیه کنید: فیلم‌ وبینار استراتژی تولید محتوا در وب

سعی کردم براساس برنامه اعلام‌شده کارگاه را راس ساعت ۱۳ به اتمام برسانم و بعد از آن، ساعتی را برخی دوستان و شرکت‌کنندگان کارگاه به پرسش و پاسخ و گپ و گفت گذراندیم.

تشکر و قدردانی

اول از همه باید از شرکت‌کنندگان خوب و پرانرژی کارگاه تشکر کنم. زیرا حضور آن‌ها عامل اصلی شکل‌گیری این گردهمایی نیم‌روزه آموزشی بود.

از خاطره بهی (همسرم) و تیم خوب علم‌نگار علی عباسی و عرفان رحیمیان بسیار سپاسگزارم. به واسطه دقت و همت آن‌ها این کارگاه با نظم خوبی برگزار شد.

همچنین از پرسنل محترم موسسه آموزش عالی آزاد بهار هم به دلیل همکاری خوبی که با ما داشتند، بی‌نهایت سپاسگزارم.

محمدرضا رضائی

من محمدرضا رضائی، ژورنالیست و نویسنده علمی هستم. در این وب‌سایت قصد دارم تجربیاتم را در این زمینه با شما به اشتراک بگذارم.

در دوره رایگان و غیرحضوری نویسندگی علمی و تولید محتوا شرکت کنید. برای شرکت در این دوره کافی است نام و ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا دروس در کمتر از پنج دقیقه به ایمیل شما ارسال شود.

برای آشنایی با این دوره اینجا را کلیک کنید.

۴ comments

منطقه سربرگ نوار کناری خود را در حال حاضر خالی است. عجله کنید و اضافه کردن برخی از ویدجت.